Home MOSB Hakkında

MOSB Hakkında

Çağdaş sanayileşmenin tüm gereklerinin yerine getirildiği Manisa Organize Sanayi Bölgesi, hem ülke ekonomisi için hem de yöresel gelişme için istihdamı arttırıcı olması, katma değer yaratması ve yan sanayi olanaklarının gelişmesi böylece yörede ciddi bir ekonomik faaliyet kaynağı olması sebebiyle yatırımcıların gözde yatırım noktası haline gelmiş ve sürekli devam eden yatırım taleplerine cevap verebilmek için tevsii alanlarla büyütülmüştür ve büyütülmeye devam etmektedir.

Toplam 450 hektarlık tevsii alanının 2007 yılı başında yapılaşmaya açılmasıyla toplamda 960 hektar üzerindeki mevcut 183 işletmenin yer aldığı Manisa OSB; sanayileşme eşiğini çoktan aşmış, Avrupa ve dünya ekonomileriyle bağlarını kurmuş, sanayi odaklı, kalıcı ekonomik gelişme stratejisine ve buna uygun politikaları oluşturma ve uygulama becerisine erişmiş bir OSB' dir.

Türkiye'nin en önemli sorunu olan "üretim- ihracat- istihdam üçlüsünü geliştirmek" konusundaki çalışmalarda önemli pay sahibi olan Manisa OSB yeni tevsii alanlarında ,mevcut yatırımlarında olduğu gibi çevre normlarına uygun üretim yapan,yüksek nitelikli işgücü kullanan ,Ar-Ge'ye önem veren teknoloji üreten ve uluslararası pazarlarda yerini alabilecek sanayi yapılarına yer vermeye devam edecektir. Bölgemizde sektörlerinde bir numara olan ve ülkemizin en büyük şirketleri arasında yer alan bir çok firma bulunmaktadır. Bunların arasında ; INDESIT Company (İtalya) ; BOSCH (Almanya ); REXAM (İngiltere) ; IMPERIAL TOBACCO (İngiltere) ; EMS- MINIBAR (İspanya ); COMMITAL ISI (İtalya) ; BITRON (İtalya ) ; COMPONENTA (Finlandiya), C.A.P.P. Plastik (İtalya) Schneider (Fransa), ILPEA (İtalya), KLİMASAN (Brezilya), TAFE (Hindistan) yüzde yüz yabancı sermayeli şirketlerimiz ; HAYES LEMMERZ JANTAŞ-JANT (Amerika), HAYES LEMMERZ İNCİ -JANT (Amerika), OERLİKON (İsviçre), VESTEL ELEKTRONİK A.Ş. (Hollanda), TELESET (İsviçre), MESSER ALİGAZ (Almanya), ÇUKUROVA KİMYA (Panama), SELKASAN (Hollanda), RUBA FERMUAR (Belçika), İPEK KAĞIT (Amerika), DAUSSAN ÇUKUROVA (Fransa), TİRE KUTSAN (Avusturya), WARMA (İngiltere) ise yabancı ortaklı şirketlerimiz olup , dünya çapında marka olmuş ürünler üretmektedir.

Bahse konu tevsii alanlarda ülkemizin gelişmekte olan istikrarlı ekonomisi ve sanayi politikaları ile yabancı sermayelerin Bölgemizin yatırıma hazır koşullarında faaliyet göstermesine yönelik çalışmalar devam edecektir.

İstanbul Sanayi Odası'nın anketine göre 2000 yılında 9 olan Türkiye ‘nin İlk 500 Firması Listesinde yer alan firma sayımız 2008 yılında 16'ya yükselmiştir. Yine aynı ankete göre, 2008 yılında, Türkiye'nin İkinci 500 Firması Listesinde ise 14 Firmamız yer almaktadır.

Manisa OSB'den dünyanın 100 ‘ü aşkın ülkesine ihracat yapılmakta olup 2009 yılı toplam dış ticaret hacmi yaklaşık 5,2 milyar USD ‘a ulaşmıştır. Manisa OSB ‘nin bu başarısı tabii ki tesadüflere bağlı olmayıp altında bir çok etkeni barındırmaktadır :

Manisa Organize Sanayi Bölgesi ‘nin hizmet anlayışı ; belirlenen hedefleri gelişen gündemle birlikte sürekli olarak güncellemeye çalışmak, istikrarlı yönetim sayesinde sanayi tesislerinin girdi maliyetlerini aşağı çekmeğe yönelik kararları almak ve mevcut şartlarını sürekli iyileştirerek sanayicisinin rekabet gücünü arttırmaya destek vermek üzerine bina edilmiştir...

Manisa OSB'de macera yatırımlarına ,arsa spekülasyonu amaçlı arazi tahsislerine asla izin verilmez...

Sanayi yelpazesi, tek ya da birkaç klasik sektöre göre değil ileri teknoloji -yüksek katmadeğer odaklıdır...

Manisa OSB, hertürlü altyapı ,sosyal tesis destek unsurları hizmet anlayışı ile geleceğe kendini hazır hisseden bir OSB'dir...

Manisa OSB, hem il içindeki sermayeyi, hem de il dışı ve yabancı sermayeyi sanayi sektöründe yatırıma dönüştürmeye çalışır...

İşte bu ana başlıklarla özetlenebilecek etkenler, Manisa OSB'nin bugünkü başarılı ve örnek çehresini oluşturmuştur. Hedef gelecekte de, güncelliği yitirmeden sanayicisinin gelişimine ortak olmanın tadına varmak olup, bu yöndeki çalışmalar durmaksızın devam etmektedir.

Son Güncelleme (Perşembe, 21 Ekim 2010 11:55)

 
HostGator is one of the best hosting providers, read our HostGator Review and also take a look to joomla hosting companies.

Arama

Giriş Formu
Son Dakika

 

24 Mart 2014, pazartesi günü 14:20-15:20 arası;  Öğrencilerimize,  doğal kaynaklarımızın kullanımı, su tasarrufu ve bilinçlendirilmesi ile ilgili olarak bir araya geliyoruz...

 

Bakanlık RSS